Плечовий суглоб є досить складною руховою частиною опорно-рухового апарату людини. Якщо всі частини, що утворюють суглоб функціонують нормально, то рухи в суглобі вільні і абсолютно безболісні. У багатьох людей причиною болю в плечі є бурсит. Бурситом називається запалення суглобової сумки плечового суглоба. Іншим джерелом болю може стати запалення сухожиль м'язів. Це захворювання носить назву тендоніт. Багато причин призводиять до розвитку запалення в суглобової сумці або сухожиллях. Однією з таких причин є імпінджмент - синдром. Цей синдром виникає внаслідок тертя сухожиль м'язів обертальної манжети об відросток лопатки - акроміон, який утворює верхню частину плечового суглоба.
Зазвичай є достатній проміжок між акроміоном і обертальною манжетою, так що сухожилля при рухах в плечовому суглобі вільно ковзають під акроміоном. Однак, кожен раз, коли ви піднімаєте руку, відбувається невелике здавлення сухожиль і суглобової сумки між голівкою плечової кістки і акроміоном. Це явище носить назву імпінджмент. Явище імпінджмента виникає в тій чи іншій мірі при піднятті руки у будь-якої здорової людини. Розвитку клінічно вираженого імпінжмента сприяє щоденна робота з піднятими рук, при постійному виконанні кидкових рухів. Часто імпінджмент-синдром проявляється клінічно, коли відбувається роздратування або пошкодження сухожиль обертальної манжети. Появі імпінжмент-синдрому сприяють будь-які стани, що призводять до звуження проміжку між акроміоном і сухожиллями обертальної манжети. Частою причиною такого звуження є кісткові шпори - вирости у вигляді шипів, які виходять із акроміально-ключичного зчленування.
Акроміально-ключичне зчленування - це суглоб між лопаткою і ключицею, розташований безпосередньо над суглобовою сумкою і обертальною манжетою. У деяких випадках цей проміжок буває звужений за рахунок гіпертрофованого акроміона. Ще одна причина звуження цього простору - аномальний нахил акроміона вниз.
На ранніх стадіях розвитку імпінджмент-синдрому основною скаргою пацієнтів є розлитий тупий біль в плечі. Біль посилюється при підйомі руки вгору. Багато пацієнтів відзначають, що біль заважає їм заснути, особливо якщо лежати на боці ураженого плечового суглоба. Патогномонічним симптомом імпінджмент-синдрому є виникнення гострого болю у пацієнта при спробі дістати до задньої кишені штанів. У більш пізніх стадіях біль посилюється, можлива поява тугорухливості суглоба. Іноді в суглобі відзначається потьохкування в момент опускання руки. Слабкість і утруднення при піднятті руки вгору може свідчити про розрив сухожиль обертальної манжети.
Діагностика бурситу або тендоніта, обумовленого імпінджмент-синдромом грунтується на аналізі симптомів захворювання і фізикального дослідження. Виконується рентгенографія плечового суглоба для виявлення аномального або гіпертрофованого акроміона або кісткових шпор близько акроміально-ключичного зчленування. Якщо при огляді буде запідозрений розрив обертальної манжети, то показано виконання магнітно-резонансної томографії.
На першому етапі лікування, як правило, призначається консервативна терапія. Тривалість консервативної терапії становить в середньому 4-6 тижнів. За цей час у більшості пацієнтів зникають болі в плечі, і відновлюється його функція. Якщо після курсу консервативної терапії пацієнта турбують болі в плечі, виконується артроскопічна операція. Через міні-розріз в порожнину плечового суглоба вводиться артроскоп, за допомогою якого візуалізується вміст плечового суглоба зсередини. Таким чином виявляються кісткові шипи, які можуть звужувати проміжок між акроміоном і обертальною манжетою і пошкоджувати сухожилля манжети, ділянку акроміона, також звужує цей проміжок. Через мінірозрізи в порожнину плечового суглоба вводяться спеціальні інструменти, якими проводиться видалення частини акроміона, кісткових шипів, що призводить до розширення проміжку між акроміоном і обертальної манжетою.
Doctor | Name | Speciality | Work time (Wednesday) |
---|---|---|---|
Васюк Сергій Володимирович | Травматологія та ортопедія | - |
Comments