• м.Чернівці, вул. Руська, 185-В 
  • trauma.ua@gmail.com

- Hallux valgus (кісточки перших пальців стоп)

Одним з найбільш поширених захворювань в області гомілковостопного суглоба, особливо у жінок, є наслідок поперечної плоскостопості, так зване «вальгусне» (бічне) відхилення першого пальця стопи «hallux valgus» (галюкс вальгуc).

 


 
Вальгусна деформація (hallux valgus) - це викривлення плюснефалангового суглоба, при якому великий палець відхиляється в сторону своїх сусідів. У народі це захворювання розглядається як шишка або кісточка на нозі. Слід зазначити, що даний дефект стопи несе в собі не тільки косметичу незручність, але і приносить людині багато проблем з носінням взуття.

Hallux valgus є найпоширенішою ортопедичною патологією і частіше спостерігається у жінок.

Формування "шишки на ногах" відбувається наступним чином. Спочатку захворювання порушується збалансована функція зв'язок, сухожиль і м'язів стопи, пізніше з'являються зміни в кістках і суглобах. Зовні відхилення форми стопи ( "шишки на ногах" або "кісточки на ногах") поступово прогресують, утворюється стійка фіксована деформація. В результаті ослаблення деяких формотворчих елементів стопи розширюється передній відділ, утворюється поперечна плоскостопість, збільшується кут відхилення першого пальця, з'являється шишка в області першого плюснефалангового суглоба. Зміщений назовні перший палець тисне на другий палець, останній згинається і фіксується в неправильному положенні (виходить молотоподібний палець). Це типова картина для вальгусной деформації стопи (Hallux valgus). Поперечна плоскостопість може супроводжуватися болем в стопі при ходьбі, зазвичай пов'язаної із запаленням м'яких тканин, утворенням мозолів, потертостей шкіри і іншими причинами.



 
Причини виникнення вальгусной деформації стоп.

Причин виникнення кісточок на ногах може бути кілька. Це і спадкова можливість, і запальний процес в суглобах і зв'язках. Можуть давати ускладнення у вигляді випираючих шишок на стопах такі проблеми ніг, як плоскостопість, клишоногість. Ну, і найпоширенішою причиною вальгусной деформації стоп у молодих жінок є носіння модного, але надзвичайно незручного вузького взуття, або взуття на високій шпильці. Постійне викривлення стопи в одному місці призводить до утворення шишки. Такі випираючі кісточки згодом стають надзвичайно болючими.

 
Отже, причини вальгусной деформації стоп є:
- поперечна плоскостопість
- генетика
- ендокринні порушення
- остеопороз

В основі захворювання лежить вроджена слабкість сполучної і кісткової тканин, що призводить до розвитку плоскостопості. Ще раз акцентуємо увагу, що розвитку деформації стопи сприяє неправильно підібране взуття. Особливо це стосується високих каблуків і взуття з вузьким носком. Таке взуття веде до нерівномірного розподілу навантаження, яка більше падає на передній відділ стопи, в результаті чого виникає деформація цієї зони і розвивається артроз суглоба великого пальця.

Тому найкращим виходом було б не допускати появи подібної проблеми в області ніг. Ну, а якщо вже ви виявили, що шишка почала зростати, і бачите, що деформація стопи отримала свій початок - терміново вживайте дієвих заходів.



 
Симптоми вальгусной деформації:
- відхилення великого пальця стопи назовні, поступове збільшення «кісточки»;
- молотоподібна деформація інших пальців стоп;
- біль в суглобах стоп;
- швидка стомлюваність ніг;
- складності з підбором взуття.

Методи діагностики:
- обстеження у ортопеда-травматолога;
- рентгенографія стоп в 3 - х проекціях;
- плантографія - відбитки стоп для виявлення плоскостопості;

Ускладнення:
- при відсутності лікування суглоби стопи постійно деформуються - виникає хронічний бурсит, деформуючий артроз плюснефалангових суглобів, плоскостопість;
- перебудова структури плюсневих кісток - хвороба Дейчлендера;

 
Прогноз:
При незначній деформації і своєчасному лікуванні зовнішній вигляд і функцію суглобів стоп можна відновити. У запущених випадках болі можуть зберігатися навіть після операції.

Профілактика:
- огляд ортопедом для своєчасного виявлення плоскостопості;
- носіння раціонального взуття (без шпильок, без гострих носків, з натуральних матеріалів, підбори не вище 7 см.);
- носіння ортопедичних устілок;
- дотримання режиму праці та відпочинку, особливо, якщо професія пов'язана з тривалим перебуванням на ногах;
 

Лікування

Лікування цього захворювання залежить від стадії. На початку можлива корекція ортопедичними устілками. У більш запущених випадках застосовується оперативне втручання, причому, вид операції залежить від ступеня деформації - це може бути операція на м'яких тканинах або операція на кістках.

Шведсько-український медичний центр Angelholm має великий досвід хірургічного лікування суглобів. Наш спосіб лікування вальгусной деформації відрізняється відносно малою травматичністю, короткими термінами лікування і відновлення. Одномоментно усуваються всі компоненти деформації переднього відділу стопи, нормальна форма відновлюється без перегину кісток, тому не потрібно гіпс і тривале лікування для відновлення цілісності кісток.

Операція триває близько години (одна нога). Після операції пацієнт перебуває в стаціонарі до 3-5 днів, далі йде відновлювальний період (без гіпсових пов'язок) в домашніх умовах. Як правило пацієнти на другий-третій день можуть ходити, наступаючи на п'яти. Повна реабілітація - до 4-6 тижнів.

Важливою перевагою цього способу лікування є можливість скорого навантаження стопи: вже в перший же день після операції можна пересуватися самостійно з незначними обмеженнями.

Шви знімаються на 10-14  добу після операції. Деякий час в області стопи може зберігатися набряклість і помірна болючість, тому після зняття швів нарощувати фізичне навантаження на ногу потрібно поступово.

ЛікарІм`яСпеціалізаціяЧас прийому (Вівторок)
Білик Сергій ВікторовичТравматологія та ортопедія -

Новий коментар

Name
Ел. пошта
Текст

Коментарі