• м.Чернівці, вул. Руська, 185-В 
  • trauma.ua@gmail.com

- Стентування

Кардіологи сьогодні мають широкий арсенал методів оперативного лікування ішемічної хвороби серця. До появи внутрішньосудинних методів лікування єдиним хірургічним методом лікування була операція коронарного шунтування (створення шунта в обхід звуженої ділянки кровоносної судини, використовуючи вени або артерії власного організму). На сьогоднішній день багатьом пацієнтам вдається уникнути відкритої операції на серці завдяки використанню ефективних малотравматичних методів, одним з яких є коронарне стентування (ендопротезування коронарної артерії).

В даний час одним з найбільш ефективних методів лікування закупорених судин серця - транслюмінальна коронарна ангіопластика. У цій назві відображена суть процедури:

Транслюмінальная - доступ до судин серця здійснюється без розрізу, за допомогою пункції через шкіру, артерій, розташованих на стегні або передпліччі; доставка необхідних пристроїв проводиться всередині просвіту судини.

Коронарна - виконується лікування коронарних (живлять серце) судин.

Ангіопластика - збільшення внутрішнього діаметра судини за допомогою спеціального балона, також відоме як - «балонування».



Концепцію розширення уражених ділянок судини за допомогою певного каркаса ще 40 років тому запропонував Charles Dotter. Розробка методу була тривалою, перша операція за цією технологією була виконана лише в 1986-му році. І тільки в 1993-му році була доведена ефективність методу стентування для відновлення прохідності коронарної артерії і утримання її в новому стані тривалий час.

Стент - це тонка металева сітчаста трубочка, яка роздувається спеціальним балоном. Він вводиться в ушкоджену ділянку судини і, розширюючись, втискається в стінку судини, збільшує її просвіт. Так відновлюється кровопостачання серця.

Ще під час коронарографії визначається характер, місце розташування, ступінь звуження коронарної артерії і розмір стента для відновлення просвіту артерії.

Стентування виконується в тій же рентген-операційній, що і коронарографія, без розрізів шкіри, під місцевим знеболенням. Стентування триває, як правило, 20-30 хвилин при повному контакті лікаря з пацієнтом. Лікар запитує пацієнта про самопочуття, іноді пропонує затримати дихання або зробити глибокий вдих. При цьому контролюються всі необхідні параметри: ЕКГ, артеріальний тиск, інвазивний тиск, насичення киснем крові та інше.



Через посудину на стегні або руці в гирлі коронарної артерії вводиться спеціальний катетер, через який проводиться тонкий металевий провідник під контролем на моніторі. За допомогою провідника до звуженої ділянки судини проходить спеціальний балон, відповідного розміру в стислому стані. На балоні змонтований стент також в стислому стані. Стент гнучкий і пружний, виготовлений з високотехнологічних матеріалів (сплави дорогоцінних металів), інертний до тканин організму і здатний приймати форму посудини. Введений балон на провіднику роздувається, стент розширюється і втискується у внутрішню стінку судини. Виконується контрольна ангіографія для визначення ступеня розкриття стента. Якщо необхідно, то балон роздувається кілька разів, або роздувається спеціальний балон високого тиску для повного розкриття стента. Тиск при цьому може досягати 16-18 атмосфер. Потім балон здувається і видаляється з артерії разом з провідниковим катетером. Стент залишається і зберігає просвіт судини. Залежно від розміру пошкодження судини може бути один або кілька стентів.

Зазвичай результати операції хороші. Сама операція відносно безпечна і ризик ускладнень мінімальний. Вкрай рідко можлива алергія на контрастну речовину і тромбоз стента. Іноді можлива гематома в місці пункції артерії. (Посилання на відео - інтерв'ю Хохлова, де він говорить про мінімумі можливих ускладнень) Для профілактики ускладнень пацієнт залишається у відділенні інтенсивної терапії. Але вже через кілька днів (після загоєння місця пункції) виписується додому. Обмеження після цього, як правило знімаються, пацієнт повертається до звичайного активного життя, дотримується тільки простих рекомендацій щодо приймання певних ліків і спостерігається у лікаря за місцем проживання.



Безкровність і видима простота операції, короткий післяопераційний період і ефективність коронарного стентування роблять його сучасним і популярним методом вирішення проблем ішемічної хвороби серця.

На відміну від операції коронарного шунтування, при якій використовується глибокий наркоз, розріз грудини і апарат штучного кровообігу, процедура стентування триває близько 30-ти хвилин (існує можливість повторного неодноразового застосування у випадках прогресування атеросклерозу), має короткий післяопераційний період і практично не має ускладнень, а пацієнт знаходиться в повній свідомості.

Метод стентування прогресивно розвивається і сьогодні існують можливості стентування не тільки коронарних артерій, але і артерій нижніх кінцівок, аорти, сонних артерій, артерій головного мозку і шунтів після коронарного шунтування. В даний час активно застосовуються нові покоління стентів з нанесеним на них медикаментозним покриттям для запобігання надмірного розростання тканин в місці імплантації стента. Використання стентів з покриттям знизило ризик повторного звуження судини в місці імплантації стента з 30% до 3%. Впроваджуються в практику стенти, здатні до розсмоктування через 6 місяців після імплантації. Дані стенти виготовлені з органічних матеріалів і мають перевагу над металевими. Все частіше використовується пункція артерій на зап'ясті, або спеціальні пристрої для зашивання артерії після стентування, що ще скорочує термін післяопераційного періоду і практично виключає ускладнення.

Однак слід пам'ятати, що навіть найсучасніші кардіохірургічні методики не скасовують необхідність профілактики та уважного ставлення до здоров'я свого серця. Регулярні фізичні навантаження на свіжому повітрі, що відповідають віку і фізичним можливостям, раціональне харчування, збагачене вітамінами і мікроелементами з обмеженням, що містить холестерин продуктів, відмова від куріння, позитивні емоції і вміння переносити стреси - це поняття, які ніколи не втрачають своєї актуальності.

ЛікарІм`яСпеціалізаціяЧас прийому (Вівторок)
Камянченко Вячеслав МиколайовичАнестезіологія, кардіологія -

Новий коментар

Name
Ел. пошта
Текст

Коментарі