У наш час серцеві захворювання є однією з головних причин смертності населення.
Найчастіше, проблеми серцево-судинної системи виникають у людей старше 50 років, проте сучасний спосіб життя, далекий від оптимального, погіршення екологічної ситуації, постійні стреси, неправильне харчування і т.д. включає в групу ризику і більш молодих людей.
Серце - потужний насос, що забезпечує циркуляцію крові. З циркулюючою кров'ю, до органів і тканин надходять поживні речовини і кисень, без яких була б неможлива їх життєдіяльність.
Для здійснення цієї значної роботи, серцю необхідна велика кількість кисню, за доставку якого відповідає розгалужена система коронарних артерій. Патологічна зміна стану судин незмінно веде до погіршення кровопостачання серця і, як наслідок, до розвитку серйозних серцево-судинних захворювань.
Атеросклероз - найбільш поширене хронічне захворювання, що вражає артерії.
Поступово зростаючі на внутрішній оболонці судинної стінки атеросклеротичні бляшки, поодинокі або множинні, є, головним чином, відкладеннями холестерину. Розростання в артерії сполучної тканини (склероз) і кальциноз стінки судини призводять до повільно прогресуючої деформації, звуження просвіту аж до повного запустеванія (облітерації) артерії і тим самим викликають хронічну, повільно наростаючу недостатність кровопостачання органу, що живиться через уражену артерію. У випадку серцевого м'яза людина може відчувати розвиток наступних симптомів:
- болі в грудній клітці
- нудота
- задишка
- тахікардія
- надмірне потовиділення
Кардіологи мають на озброєнні багато прогресивних методів оперативного лікування.
До появи внутрішньосудинних методів лікування єдиним хірургічним методом лікування ішемічної хвороби серця була операція коронарного шунтування (створення шунта в обхід звуженої ділянки кровоносної судини).
Зараз багатьом хворим вдається уникнути хірургічного втручання завдяки використанню ефективних і малотравматичних методів,
одним з яких є коронарне стентування (імплантація коронарного стента). Але для початку необхідно провести обстеження, щоб точно знати стан судин серця. Найбільш точним методом діагностики на сьогоднішній день є коронарографія - «золотий стандарт» діагностики ішемічної хвороби серця в усьому світі.
Коронарографія - рентгеноконтрастний метод дослідження судин, за допомогою якого виявляються місця і ступінь їх ураження.
Цей вид дослідження є найбільш точним і достовірним способом діагностики ішемічної хвороби серця і дозволяє вирішити питання про необхідність проведення таких лікувальних процедур, як ангіопластика і стентування.
Дана процедура є інвазивною, так як має на меті введення спеціального катетера і може виконуватися як для діагностичних цілей, так і для контролю деяких операцій.
Показання до проведення коронарографії:
- виявлена або підозрювана ішемічна хвороба седце
- болі за грудиною
- інфаркт міокарда
- підготовка до операції з приводу пороку серця
- при серцевій недостатності
- у випадках ризику при неінвазивних дослідженнях з навантаженням
- стенокардія при шлуночкових порушеннях ритму
- при серцево-легеневої реанімації
- при набряку легенів ішемічного характеру
Показання для проведення коронарографії визначає лікуючий лікар,
який призначає необхідні аналізи і дослідження, обов'язковими серед котогих є: загальний аналіз крові,
- група крові
- Rh-фактор
- проби на віруси гепатиту В і С, ВІЛ, RW
- електрокардіографія (ЕКГ) у 12 відведеннях
- ехокардіографія (УЗД серця)
Крім цих, можуть бути призначені додаткові дослідження.
Процедура коронарографії проходить в кабінеті рентгеноендоваскулярної хірургії.
Після знеболювання приступають до дослідження - спеціальний катетер проводять через стегнову артерію в верхню частину аорти в просвіт коронарних артерій. У деяких випадках можливе введення катетера через артерію передпліччя.
За допомогою катетера в кров вводиться рентгенконтрастна речовина, яке розноситься кровотоком по коронарних судинах, завдяки чому їх стан стає видимим на спеціальному приладі - ангіографі.
В ході коронарографії встановлюють ступінь і розмір ураження коронарних судин, що і визначає подальшу тактику лікування.
Дана процедура є малотравматичною, що позбавляє від необхідності застосування загального наркозу, тому її виконання відбувається
під місцевою антестезіей.
Виконання коронарографії дозволяє одночасно провести операції балонної дилатації і стентування.
У цьому випадку рішення лікаря буде погоджено з пацієнтом.
Однак, можливі такі ускладнення:
- кровотеча в місці пункції
- порушення ритму серця
- алергічна реакція на контраст
- тромбоз коронарної артерії
- гостра диссекція інтими артерії
- розвиток інфаркту міокарда
Зазвичай, при дотриманні рекомендацій лікаря, ризик ускладнень практично відсутній.
У разі їх виникнення кваліфікація медперсоналу, досвід фахівців і відповідне обладнання дозволяють надати відповідну екстрену допомогу.
Результати коронарографії дозволяють кардіологам оцінити стан судин серця і рекомендувати варіанти подальшого лікування:
медикаментозне, стентування або шунтування (операція на відкритому серці).
Лікар | Ім`я | Спеціалізація | Час прийому (Четвер) |
---|---|---|---|
Камянченко Вячеслав Миколайович | Анестезіологія, кардіологія | - |
Коментарі